Vlastec

Kouzlo zdejších lesůDovolím si vrátit se k jednomu staršímu výletu v okolí Skryj, který v sobě zahrnul hned dvě zdejší zajímavosti. Tou první, o které se teď trochu rozepíši, je vrchol Vlastec a tou druhou, kterou si nechám na příště, je údolí Úpořského potoka.

A co je na Vlastci tak zajímavé. Především to, že se svou nadmořskou výškou 611,7 metrů je nejvyšším vrcholem okresu Rakovník. Druhou zajímavostí je, že masiv Vlastce tvoří nejjižnější výběžek tohoto okresu. Tolik o faktech. Kdo chce vědět víc, může mrknout na můj článek na Wikipedii Vlastec (Křivoklátská vrchovina). S tou nadmořskou výškou se navíc pojí ještě jedna zajímavost. Vlastec leží asi 4,5 km jižně od Skryj, které jsou asi 1 km jižně od Berounky. Takže od nejvyššího bodu okresu Rakovník leží necelých 6 kilometrů severně i bod téměř nejnižší1)Skutečně nejnižším bodem je hladina Berounky ve Žloukovicích na kótě 225 m n.m., tedy hladina Berouny v nadmořské výšce 250 m n.m. Na 6 km lze tedy udělat docela zajímavé převýšení 363 m. A právě touto cestou jsme se tenkrát pustili – od Berounky v tábořišti Ahoj, přes Skryje a pak po zelené stále vzhůru a na jih.

Samotný vrchol Vlastce však zelená turistická míjí, ostatně míjí ho všechny cesty. Proto je třeba na hřebeni, kde zelená turistická překříží průsek a vedení VVN, odbočit vlevo a přejít zpět pod vedením a vydat se lesní cestou a držet se vrstevnice stále spíše vlevo. A pak už jen volným terénem vlevo vzhůru k vrcholu.

Skalní výstupek na vrcholu, mlžný opar, dubový háj a podzimní atmosféra plná klidu i tajemna … tady si člověk nemůže nevybavit nějaký příběh o Druidech, Keltech, Starogermánech (to ty duby kolem) či dávných Slovanech. Stačí přivřít oči a zasnít se … a k těm dávným, tajemným až mytickým obyvatelům a návštěvníkům okolních lesů se v dalších příspěvcích určitě vrátím, neboť v okolí je mnoho míst s těmito tématy spojených.

Ale teď už zase zpátky do Skryj … a tady začíná další samostatný příběh, neboť mezi krátkou a dlouhou cestou zpět jsme si vybrali pochopitelně tu delší, tedy tu vedoucí údolím Úpořského potoka.

Než jsme se však dostali k tomu tomuto toku, který Vlastec obtéká z jihu a pokračuje širokým údolím k Broumům, učinili jsme objev studánky U Bídy do Národního registru pramenů a studánek a objevili duhu u Bušohradu.

Poznámky   [ + ]

1. Skutečně nejnižším bodem je hladina Berounky ve Žloukovicích na kótě 225 m n.m.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *